Zdolność kredytowa a wniosek o kredyt gotówkowy – jak istotna jest ta zależność?

Jeśli kiedykolwiek złożyłeś wniosek o kredyt gotówkowy, bądź kartę kredytową i zostałeś odrzucony, może być wiele powodów. Być może nie masz wystarczająco ustalonej historii kredytowej - jest to typowe dla młodych ludzi lub innych osób, które po raz pierwszy stają się niezależne finansowo. Być może Twój dochód nie jest wystarczająco wysoki, aby zostać zatwierdzonym dla tej konkretnej karty lub limitu kredytowego. A może Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska. W takim przypadku warto rozważyć program budowania kredytów.

Chociaż istnieje wiele sposobów radzenia sobie z czynnikami prowadzącymi do odrzucenia kredytu gotówkowego, bądź karty kredytowej, osobom z niską oceną kredytową może być najtrudniej posunąć się naprzód pod względem finansowym. Ale to nie musi oznaczać, że jesteście skazani na porażkę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ocenach kredytowych, budowaniu zdolności kredytowej i tym, co możesz z tym zrobić.

Dlaczego ocena zdolności kredytowej jest tak ważna?

Na pozór oceny kredytowe mogą wyglądać tak, jakby były tylko liczbami. Ale te liczby zawierają wiele informacji w trzech cyfrach - wykorzystując różne czynniki, tworzą jeden wynik, aby poinformować pożyczkodawcę o zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Innymi słowy, jakie jest prawdopodobieństwo, że pożyczkobiorca spłaci kwotę pożyczki. Im wyższa liczba, tym lepiej.

Niektóre z czynników wpływających na zdolność kredytową obejmują:

  • Historia płatności: brakujące lub nie dokonywane na czas płatności to szybki sposób na utratę zdolności kredytowej.
  • Wskaźnik wykorzystania kredytu: wykorzystanie zbyt dużej części dostępnego kredytu może być ostrzeżeniem dla pożyczkodawców.
  • Długość historii kredytowej: pożyczkodawcy sprawdzają Twoje najstarsze i najnowsze konto kredytowe, a także średni wiek wszystkich kont.
  • Nowy kredyt: zbyt wiele twardych zapytań do raportów kredytowych, a także otwarcie zbyt wielu kont może obniżyć Twój wynik.

Pamiętaj, że Twoja ocena kredytowa może wpłynąć na Ciebie na różne sposoby - nie chodzi tylko o złożenie wniosku o nowe konta kart kredytowych. Pożyczkodawcy często wykorzystują Twoją zdolność kredytową podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny lub kredyt samochodowy. Ale możesz zostać o to poproszony w innych sytuacjach: składając podanie o wynajem mieszkania, ubiegając się o ubezpieczenie samochodu lub domu, a nawet ubiegając się o nową pracę.

Co to jest budowanie kredytu?

Jeśli masz niższą zdolność kredytową, niż chcesz, ważne jest, aby wiedzieć, że nie stracisz żadnej nadziei. Możesz odbudować swój kredyt - może to zająć trochę czasu i ciężkiej pracy.

Istnieją programy budowania kredytów, które pomagają ludziom budować kredyt w bezpieczny, nadzorowany sposób. W ten sposób osoby z niskimi wynikami kredytowymi mogą pracować nad ustanowieniem silniejszego profilu kredytowego, w tym płatności na czas, co ostatecznie pomoże zwiększyć ich wyniki.

Popularnym sposobem na to są specjalne kredyty dla takich osób. Gdzie „pożyczkobiorca” w rzeczywistości spłaca pożyczkodawcę w ratach, które trafiają bezpośrednio na jego własne konto oszczędnościowe. Oznacza to, że tak naprawdę nie płacisz pożyczkodawcy (z wyjątkiem wszelkich opłat i odsetek) - w większości przypadków faktycznie płacisz sobie. Płacąc na czas, Twoja zdolność kredytowa powinna wyglądać lepiej niż na początku. Inny program budowania kredytów obejmuje zabezpieczoną kartę kredytową i może to być najlepsza opcja dla wielu osób.