Konsolidacja zadłużeń finansowych

Osoby, które mają do spłacenia kilka zobowiązań finansowych jednocześnie mogą skorzystać z opcji ich konsolidacji. Dzięki temu rozwiązaniu zamiast płacić wielu rat różnym instytucjom będzie można zobowiązanie regulować za pomocą jednej raty. Jak dokładnie działa kredyt konsolidacyjny i czy rzeczywiście jest pomocny? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czym jest konsolidacja?

Konsolidacja polega na zaciągnięciu jeszcze jednego zobowiązania finansowego, które przez banki nazywane jest kredytem konsolidacyjnym. Kredyt tego rodzaju przeznaczony jest na spłatę wszystkich posiadanych do chwili obecnej zobowiązań. Działa on na tych samych zasadach, co kredyty innego rodzaju, czyli należy z bankiem zawrzeć nową umowę i co miesiąc spłacać określoną ratę. Pieniądze, które pożyczymy od banku nie wpływają na nasze konto bankowe, lecz bezpośrednio do instytucji, w których posiadamy zadłużenia. Dzięki temu bank, w którym zaciągnęliśmy kredyt konsolidacyjny staje się z automatu naszym jedynym wierzycielem.

Należy jeszcze zaznaczyć, że konsolidacja kredytów wydłuża okres spłaty, a co za tym idzie miesięczna rata nowego kredytu też będzie niższa. Można, zatem powiedzieć, że kredytobiorca na tym skorzysta, bo zadłużenie jest dla niego znacznie mniejszym obciążeniem finansowym.

Kiedy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

Kredyt konsolidacyjny może być dobrym rozwiązaniem w kilku sytuacjach. W pierwszej kolejności powinni go rozważyć Ci, którzy posiadają już kilka zobowiązań finansowych i chcieliby nieco odciążyć domowy budżet. Środki finansowe pozyskane z tego kredytu jak wspomnieliśmy wcześniej przeznaczane są na spłatę dotychczasowych zobowiązań, a część przekazywana jest na konto kredytobiorcy. Niekiedy nawet konsolidacja kredytów pozwala na uniknięcie poważniejszych problemów finansowych. Niemniej jednak nie można zapominać o tym, że kredyt konsolidacyjny będzie kredytobiorcę kosztował więcej niż wszystkie do tej pory posiadane zobowiązania finansowe.

Konsolidacja nie w każdym przypadku jest możliwa. Nie podlegają jej chwilówki i pozabankowe pożyczki ratalne i te zobowiązania, które są po terminie opłacalności. Każdy bank przed udostępnieniem kredytu konsolidacyjnego bardzo dokładnie sprawdza każdego kredytobiorcę pod względem sytuacji finansowej i historii kredytowej. Jeśli jednak wszystko będzie w jak najlepszym porządku bank udzieli nam kredytu konsolidacyjnego.