Lokaty bankowe – czy którakolwiek się jeszcze opłaca?

W czasach, gdy pieniądze tracą na wartości a inflacja zaczyna wzrastać, lokata powinna być środkiem, który skutecznie zabezpieczy przed topnieniem rodzinne oszczędności. O tym, że tak nie jest, wie chyba każdy. I z tego właśnie powodu, wiele osób zaczyna z nich rezygnować, inwestucjąc często w bardziej ryzykowny sposób. Czy to oznacza, że mamy już swoisty zmierzch lokat? A może po prostu rynek wciąż ich potrzebuje?

Lokata – zalety, atuty i brak opłacalności

Lokata bankowa ma kilka zalet. Po pierwsze, jest stabilnym produktem finansowym, który gwarantuje w miarę przewidywalny zysk. Oczywiście owe pojęcie "w miarę" jest dość złożone, gdyż większość z banków oferuje lokaty o oprocentowaniu zmiennym. Co prawda – nominalnie – wciąż mają one określone (i to zwykle korzystniejsze) oprocentowanie, jednak najczęściej rzadko kiedy przelewają je na konto, tłumacząc się odpowiednimi zjawiskami makro i mikroekonomicznymi.

Drugą, ważną zaletą lokaty jest bezpieczeństwo. Jest to produkt finansowy, który – w ramach określonego przedziału – jest całkowicie bezpieczny, gdyż BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) świadczy za jego wypłatę Klientom w razie krachu banku. Wreszcie po trzecie, lokata jest narzędziem długoterminowym, którego oprocentowanie wzrasta im dłuższą umowę podpisujemy z bankiem. I właśnie dlatego (w długiej perspektywie czasu) lokata jest jeszcze opłacalna.

Konkurencja nie śpi, ale zwykle jest z tyłu

Na popularność lokat wpływa również brak alternatywnych i konkurencyjnych rozwiązań, które w jakiś sposób mogłyby zagrozić jej pozycji. Spójrzmy, co oferuje nam rynek:

Konto oszczędnościowe – co prawda w ramach tegoż konta możemy wypłacać środki w dowolnym terminie, ale zwykle jest ono oprocentowane w bardzo małym zakresie. W niektórych przypadkach, banki oferują zaledwie 0.5 procent za przechowywanie kapitału, co – bądźmy szczerzy – jest wartością śmieszną.

Inwestycje akcyjne i obligacyjne – nie są to oczywiście produkty tej samej kategorii co lokaty, ale wciąż są wybierane, jako bardziej opłacalna alternatywa. O ile akcje (przy rozsądnym inwestowaniu) czymś takim jeszcze są o tyle z obligacjami bywa różnie.

Oczywiście środki z lokat można też zainwestować w inny sposób (np. w nierychomości), ale nie zapominajmy, że jest to nieco inna kategoria inwestycji, która rządzi się swoimi prawami i również dużym ryzykiem.

Podsumowanie

Lokaty bankowe wciąż mają rację bytu. Zwróćmy uwagę, że choć wszyscy na nie narzekają, nadal z nich korzystają. Zwłaszcza, że po ostatnich ruchach rządu u wielu osób oszczędności istotnie wzrosły.